Cesta za čerstvým vzduchem v budovách (3)
Jde to i bez rekuperace
Ke tvrzení v titulku článku bude nezbytné ještě dodat, že je řeč o způsobech účinného zásobování vnitřních prostorů domů a bytů zdravým čerstvým vzduchem. A když je zmiňována rekuperace, jejímž hlavním účelem je šetřit teplem, tak je nutné rovněž zdůraznit, že alternativní řešení nemusejí být vůbec energeticky náročnější.
Současné stavebnictví klade zásadní důraz na provozní úspornost budov. To je logické, ceny energií se dál zvyšují a nikdy už nebudou nižší. Proto je nejméně po dvě desetiletí tolik patrná snaha každou novou stavbu úzkostlivě zateplovat.
Výměna vzduchu je prioritou
Není posláním tohoto seriálu komentovat aktuálně platné limity spotřeby energií v nově stavěných objektech. A už vůbec nejde o polemiku nad snahami snižovat emise vznikající komfortním provozem budov. Tyto normy berme jako neměnné, třebaže aktuálně rostoucí deficit zejména zemního plynu a ropy určitě budou ceny tepla dál jen zvyšovat.
Tím větší pozornost si tak zaslouží věčný konflikt mezi touhami mít zároveň kolem sebe teplo i čistý zdravý vzduch. Bude se dál jen prohlubovat, protože větrat se zkrátka musí bez ohledu na kolik to přijde.
Kdysi samozřejmost – zdravý vzduch ve zdravém domě – je dnes vysoce oceňovanou kvalitou nejen v obytných prostorech, ale i na pracovištích. Důsledky života tráveného v čím dál větší míře uvnitř budov, jsou obecně známé a individuálně často pociťované. Lékařské posuzování této skutečnosti obvykle obsahuje výpis takových problémů, jako jsou špatný spánek, dopad na psychiku, poškození dýchacího systému a celkově nízká pracovní výkonnost.
Totálně neprodyšné obálky budov, jako základní prostředek bránění úniku drahého tepla, se jaksi mimoděk rovněž starají o nebývalý rozmach alergenů a návrat plísní. Po ruce nejsou statistiky přesně hovořící o tom, jak se snížily celkové energetické nároky budov, ale o zhoršení jejich vnitřního prostředí se naopak ví moc dobře.
Cesta z bludného kruhu je zřejmá. Kdysi stavebnictví na potřebu šetřit energiemi reagovalo novými technologiemi a novými materiály. Dnes je nezbytné ve stejném oboru uplatňovat zase mechanizmy, jejichž působení zdravé vnitřní ovzduší budovám vrátí. Přičemž ekonomický efekt takového počínání musí být patrný na první pohled. Jistě, lékem se stává řízené větrání. Ale už ne jakékoli!
Cenově přístupné je leccos… Ale pouze špičkové technologie zaručí, že zejména provozní náklady budou nízké.
Kreativní větrání
Je třeba vzpomenout, že kult rekuperačního efektu nedávno poněkud utrpěl. Jakýsi “zlatý věk“, který zažívala rekuperace v souvislosti s platnými parametry pro vysoce energeticky úsporné domy, lehce ustoupil do pozadí. V roce 2020 totiž byly legislativně upraveny související podmínky tak, že nyní je možné splnit požadavky kladené na pasivní dům i bez rekuperačního procesu. Tím víc však roste význam permanentní mechanické ventilace.
To nejlepší, co dnes v tomto segmentu domovního vybavení existuje, představují jednotky řízeného větrání RENSON. Zastavme se prvořadě u špičkového větracího systému RENSON Healthbox 3.0. Jeho kouzlo spočívá hlavně v tom, že zařízení, ač působí v celém domě, v danou chvíli pracuje pouze tam, kde to je právě nezbytné. Tím se záviděníhodně snižují energetické náklady takto pojatého mechanického větrání. Systém Healthbox 3.0 je standardně osazen sedmi výstupy pro zajištění účinného větrání sedmi místností. Ale lze jej rozšířit až na jedenáct měřených výstupů.
Teď to hlavní: Na rozdíl od běžných jednotek řízeného větrání, jejichž jednotlivé stanice vždy buď všechny stejnoměrně pracují, nebo všechny stojí, tady se větrá kreativně! Senzory umístěné v každém z řídících ventilů trvale monitorují koncentraci škodlivin v ovzduší dané místnosti. Na základě momentálně naměřených hodnot pak ventil buď snižuje, nebo zvyšuje, objem odváděného vzduchu monitorované místnosti, zatímco ostatní místnosti zůstávají beze změny. Tím je dosaženo v maximální míře úspory provozní energie. A tato úspora výrazně převyšuje ekonomický efekt případného větrání s rekuperací tepla.
Každý dům, který má být zdravý, dnes musí mít zcela nezbytně stálé a řízené větrání. Belgický gigant v tomto oboru RENSON si dlouhodobě počíná s jasnou vizí zabezpečit uživatelům obytných budov za všech okolností hlavně pohodlný domov plný čerstvého vzduchu. Systémy řízeného větrání v realizaci tohoto úkolu mají klíčovou roli. Vysoce komfortní prostředí je cílem, energetické úspory samozřejmostí a jako bonus RENSON nabízí mimořádně estetické provedení. Ucelenou řadu ventilačních technologií nabízí RENSON v České republice prostřednictvím společnosti BEAM ČR.